Friday, November 15, 2019

QbL Match Day 2 - 10/Nov/2019 - results

Match 1
QMs: J Krishnamurthi and Srijit Kumar

Aces High (Ajey Patil, Aman Agarwal, Anant Prabhu, Aniruddha Sen Gupta, Anjali Sen Gupta, Arvind Sivakumaran) bt Mughals (Mahesh Prabhu, Mayur Shett, Nathan Moniz, Nitish Wagle, Paul Gatward, Parind Phadte, Rajiv D'Silva, Ramakrishna M, Rohan Fernandes) 115-105

Match 2
QMs: Rajiv D'Silva and Annie Sen Gupta

Tower of London (Chandrashekhar Rao, Gowri Yale, Harsh Bhatkuly, J Krishnamurthi, Kalpa Govekar, Kanwaljeet Sudan, Kanchan Gatward, Kaustubh Chakraborty) bt Sultans of Zanzibar (Sanjay Parab, Shwetambari Parab, Srijit Kumar, Sunil Sardessai, Suraj Kamat, Tanmay Pereira Naik, Vidyadhar Gadgil, Viola Rodrigues) 95-80

Match 3
QMs: Annie Sen Gupta and J Krishnamurthi

Mughals (Mahesh Prabhu, Mayur Shett, Nathan Moniz, Nitish Wagle, Paul Gatward, Parind Phadte, Rajiv D'Silva, Ramakrishna M, Rohan Fernandes) bt Sultans of Zanzibar (Sanjay Parab, Shwetambari Parab, Srijit Kumar, Sunil Sardessai, Suraj Kamat, Tanmay Pereira Naik, Vidyadhar Gadgil, Viola Rodrigues) 140-50

Match 4
QMs: Srijit Kumar and Rajiv D'Silva

Aces High (Aman Agarwal, Anant Prabhu, Aniruddha Sen Gupta, Anjali Sen Gupta, Arvind Sivakumaran, Ashwin Mascarenhas) bt Tower of London (Chandrashekhar Rao, Gowri Yale, Harsh Bhatkuly, J Krishnamurthi, Kalpa Govekar, Kanwaljeet Sudan, Kanchan Gatward, Kaustubh Chakraborty) 145-70

At the end of Match Day 2, here are the standings:


Mughals and Aces High have qualified for the Finals, to be played on December 15.

Monday, November 4, 2019

QbL Match Day 2


The remaining League Matches in SEQC's long-format competition for Oct-Dec 2019, Quizzing by Letters, will be held this Sunday.

The four matches to be held are:
* Team Aces vs Team ToL (QMs: Gadgil and Rajiv)
* Team Aces vs Team Mughals (QMs: JK and Gadgil) 
* Team ToL vs Team Sultans (QMs: Rajiv and Annie) 
* Team Mughals vs Team Sultans (QMs: Annie and JK)
The order of the matches will be decided by the draw of lots.

All those who show up will be slotted into teams based on the initial letter of their first names (subject to a few conditions) as per the following break-up:
Team Aces (Captain: Annie) -- A only
Team Tower of London (Captain: JK) -- B to K
Team Mughals (Captain: Rajiv) -- L to R 
Team Sultans (Captain: Gadgil) -- S to Z

Date:
Sunday, November 10th, 2019
Time: 4pm
Venue: International Centre Goa, Dona Paula
QMs: Annie Sen Gupta, J. Krishnamurthi, Rajiv D'Silva, and Vidyadhar Gadgil
Flavour: General
Participation: Open to all

Announcing ‘Rite of Passage’ Inter-College Quiz


The Sunday Evening Quiz Club (SEQC) will be hosting Rite of Passage: the SEQC Inter-College Quiz, on Saturday, November 9, starting 2pm, at the ICG in Dona Paula.

The quiz is for 3-member college teams (for UG/PG students, all members on one team have to be from the same college, and at least one must be female). Two-member all-male teams will also be allowed. The quiz is being put together by a team from SEQC, and will be conducted by Nitish Wagle.

A written elimination round will see six teams through to the finals. There is no restriction on the number of teams from a single institution, either in the prelims or the finals. Entry is free, and no pre-registration is required.

Panjim Monthly - 03/Nov/2019 - Results

QM : J Krishnamurthi

1st Place : Team II (Annie Sen Gupta, C N Prabhakar, Kalpa Govekar, Gowri Yale, Ramakrishna M) - 230 Points

2nd Place : Team I (Nitish Wagle, Ashwin Mascharenhas, Shalini Raju, Aman Agarwal, Vasun Jalan) - 205 Points

3rd Place : Team V (Chandrashekhar Rao, Anjali Sen Gupta, Nathan Moniz, Anudnya Pai Vernekar, Suraj Kamat) - 166 Points

4th Place : Team IV (Ira Prem, Sachin Chate, Vishwanath Rajan, Anant Prabhu, Leroy Veloso, Paul Gatward) - 130 Points

5th Place : Team III (Vidyadhar Gadgil, Mayur Shett, Vrindha P, Ajay Poonia, Kanchan Desai) - 128 Points

Tuesday, October 29, 2019

Margao Monthly - 27/Oct/2019 - Results

QM : Paul Gatward

1st Place : Team III (Nitish Wagle, Suraj Kamat, Lynn Baretto Miranda, Nathan Moniz) - 155 Points

2nd Place : Team IV (Rajiv D'silva, Ira Almeida, Sanjay Parab, Anuradha Lobo, Sharmila D'silva, Noah D'silva) - 145 Points

3rd Place : Team I (Harsh Hegde, Sahil H R, Viola Rodrigues, Vishwanath Rajan) - 115 Points

4th Place : Team II (J Krishnamurthi, Ajey Patil, Altamash Panjwany, Shawn Sony, Rupi Mody) - 85 Points